top of page

Rok szkolny 2019/2020

Dzień liczby

 

 

 

 

 

 

 

W marcu tego roku w ramach światowego dnia Liczby π przygotowałam wspólnie z uczniami gazetkę ścienną dotyczącą tej niezwykłej liczby. Uczniowie mogli się dowiedzieć ile wynosi przybliżenie liczby π jaka jest jej historia, gdzie w literaturze i sztuce możemy się z nią spotkać. Ponadto młodzież z klasy 8 dzieląc pisemne stosunek obwodu koła do średnicy obliczyła kolejne cyfry rozwinięcia liczby π, ich obliczenia sięgały wysokości korytarza szkolnego. Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki. Młodzież z zaangażowaniem wzięła udział w wydarzeniu, było to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia lekcji i szkolnego życia.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy- escape room

 

 

 

 

 

 

W styczniu 2020 roku w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole przygotowano naukowy escape room.  Escape room jest alternatywą dla gier komputerowych, co w dobie tak ogromnej cyfryzacji i zaangażowania dzieci i młodzieży w działalność on-line ma kolosalne znaczenie. Wobec takiej formy aktywności nikt nie pozostaje obojętny, a ponadto ma ona wpływ na rozwój analitycznego myślenia, kojarzenia faktów, kreatywności, spostrzegawczości i zręczności.                

Aby znaleźć klucz uczniowie musieli wykonać różne zadania m.in. odszyfrować informacje, złamać kod, odgadnąć zagadki, rozwiązać krzyżówkę. Zorganizowany escape room dostarczył uczniom wielu pozytywnych bodźców. Uczniowie chętnie podjęli to wyzwanie i wzięli w nim udział.

Konkurs na matematyczną bombkę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs adresowany adresowany był do uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej, miał na celu rozwijanie wyobraźni geometrycznej, umiejętności manualnych i twórczych, ukazanie piękna i harmonii w matematyce oraz jej powiązania ze sztuką. Prace oceniane były za zgodność pracy z tematem konkursu, oryginalne i ciekawe ujęcie tematu, staranność i estetykę wykonania pracy, samodzielność wykonania pracy. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 20 grudnia 2019r. Wytypowane przez Komisję Konkursową prace zostały nagrodzone przez Panią dyrektor Beatę Kraus dyplomami i nagrodami a przez nauczycieli ocenami z matematyki. Dziękujemy uczniom naszej szkoły za zaangażowanie i udział!!!

Z nauką za pan brat...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia pozalekcyjne "Z nauką za pan brat" realizowane były w ramach innowacji pedagogicznej  i były przeznaczone dla uczniów klasy 5b szczególnie zainteresowanych naukami ścisłymi. Miały one na celu zaspokojenie naturalnej ciekawości uczniów, dla których wiadomości i umiejętności pozyskane na lekcjach nie wyczerpują zainteresowań. Zajęcia umożliwiły uczniom poszerzanie wiadomości z przyrody i matematyki, rozwijały pamięć, wyobraźnię, logiczne myślenie, spostrzegawczość, uczyły pracy w zespole.  Były znakomitą formą pracy z uczniami, która potęguje ich aktywność i samodzielność. Na zajęciach dominowały metody aktywne. Praca uczniów polegała na działaniu, doświadczaniu oraz gromadzeniu informacji. Stosowanie zróżnicowanych środków dydaktycznych pozwalało rozbudzić w uczniach aktywność poznawczą.  Uczniowie uczestniczący w zajęciach korzystali z różnych źródeł wiedzy, zdobywali nowe doświadczenia, stali się twórczy, rozwijali swoje zdolności i zainteresowania.

Dzień Tabliczki Mnożenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 października obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole dzień tabliczki mnożenia. Tydzień przed WMTDay zarówno uczniowie jak i rodzice zostali poinformowani o akcji przez nauczycieli matematyki i za pomocą wirtualnej gazetki szkolnej. Na lekcjach uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia poprzez ćwiczenia multimedialne, gry i zabawy, tworzyli plakaty. Na korytarzu powstała gazetka mająca na celu pomoc w opanowaniu tabliczki mnożenia np. wykorzystując palce u dłoni. Uczniów przed wejściem do szkoły witały wymalowane kredą działania z tabliczki mnożenia.

W piątek 4 października wszyscy którzy rano wchodzili do szkoły byli witani przez Egzaminatorów, każdy w ramach rozgrzewki losował jedno pytanie. Wszyscy którzy wykazali się dobrą znajomością tabliczki mnożenia otrzymali słodki upominek i żółwika. Następnie w klasach zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali certyfikat „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę”  także wśród  nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz gości, którzy tego dnia odwiedzili naszą szkołę.

Idea sprawdzania „tabliczkowej wiedzy” podczas krótkich egzaminów zyskuje coraz większe grono zwolenników. Warto podkreślić, że do akcji w tym roku włączyło się 5 862  szkół z różnych krajów świata. Mamy nadzieję, że uzyskany certyfikat będzie motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w nauce. Wszystkim uczniom i dorosłym, którzy włączyli się do akcji dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku. Tym, którym się nie udało zdobyć certyfikatu MT EKSPERT zachęcamy do dalszego do ćwiczenia tabliczki i sprawdzania tabliczkowej wiedzy na lekcjach matematyki i w życiu codziennym.

 

Szkole został nadany certyfikat za udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Rok szkolny 2018/2019

 

Matematyczny bieg z zadaniami

W ostatnim dniu  nauki, uczniowie klas 4-7 wzięli udział w szkolnym konkursie którego celem było rozwijanie zainteresowań matematycznych, rozbudzanie myślenia logicznego, doskonalenie umiejętności stosowania wiedzy w zadaniach praktycznych oraz kształcenie umiejętności współdziałania w grupie. Uczniowie w grupach na stanowiskach, które znajdowały się na terenie szkoły rozwiązywali sudoku, tangramy, rebusy, krzyżówki,łamigłówki matematyczne, zagadki z zapałkami. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

 

Młodzi inżynierowie na Politechnice Krakowskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli, po raz  kolejny, w zajęciach warsztatowych i laboratoryjnych na Politechnice Krakowskiej. Zajęcia były prowadzone w ramach projektu „Poznaję zawód inżyniera”, realizowanego przez Politechnikę Krakowską w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. Młodzi inżynierowie uczestniczyli w wykładzie połączonym z pokazem doświadczeń  „Energia odnawialna" oraz w zajęciach laboratoryjnym związanymi z energią wokół nas.

Zajęcia dla najmłodszych w świetlicy szkolnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czasie zajęć świetlicowych, uczniowie mogli wziąć udział w 4 godzinach zajęć, podczas których pod okiem nauczyciela wykonywali doświadczenia z wykorzystaniem przedmiotów czy produktów z którymi spotykają się we własnym domu. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni, dopytywali chcąc zaspokoić naturalną ciekawość i uzyskać zadowalającą odpowiedź. 

Wielkie eksperymentowanie podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie włączyli się w Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy przygotowując doświadczenia, które pod okiem młodych naukowców mógł wykonać  każdy samodzielnie m.in. ciecz nienewtonowska, kolorowe mleko, chemiczne jojo, lampa lawa. Przygotowane stanowiska cieszyły się dużym zainteresowanie zarówno ze strony dzieci jak i osób dorosłych.

Rok szkolny 2017/2018

Kangur matematyczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 marca 2018 uczniowie naszej szkoły przystąpili do międzynarodowego konkursu "Kangur matematyczny". Głównym cele konkursu jest szeroka popularyzacja matematyki. "Kangur" w niezawodny sposób integruje młodzież świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych wycieczkach i międzynarodowych obozach naukowo - rekreacyjnych. Uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział, gratulujemy sukcesów i zachęcamy innych do udziału w przyszłym roku.

Konkurs "Młody Innowator"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT Doskonalenia Kadr, wspólnie z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów zorganizował już po raz kolejny konkurs pod hasłem "Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie". Jego celem jest wykorzystanie i pobudzanie twórczych zdolności dzieci i młodzieży. Tematem zgłoszonego do konkursu pomysłu może być dowolne rozwiązanie, polegające na udoskonaleniu istniejącego lub opracowanie projektu nowego, mającego cechy oryginalności. Do konkursu szkoła mogła zgłosić niestety jedną tylko pracę. Zgłoszoną innowacje pt "Dreamwalker" przygotowały uczennice 2 klasy gimnazjum. Pomysł na innowacyjne rozwiązanie polegał na tym, że w odróżnieniu od znanych juz gogli viar miał przenosić całą świadomość człowieka w świat wirtualny, dzięki czemu można dokonywać interakcji z przedmiotami bądź postaciami a nie tylko oglądać znane nam już wydarzenia w 3D. Praca została nagrodzona na etapie rejonowym i wzieła udział w etapie ogólnopolskim. Gratulujemy pomysłowości!

Konkurs" Matematyka w życiu codziennym"

Od września uczniowie w całej Polsce zmagali się ze stworzeniem pracy na konkurs "Matematyka w twoim życiu" zorganizowany w ramach kolejnej odsłony akcji "Matematyka się liczy!". Zadanie polegało na kreatywnym przedstawieniu, jak matematyka jest obecna na co dzień w życiu uczniów i szkoły. Uczeń klasy 8 przygotował film wykazując się przy tym dużą kretywnością. W konkursie wzięło udział ponad 120 szkół z których jury wyłoniło trzech zwycięzców. Niestety nie znaleźliśmy się w gronie zwycięzców, ale udział w konkursie będziemy na pewno długo mile wspominać.


 

 

 

 

 

bottom of page