top of page

Dlaczego warto pracować metodą projektu?


 

Praca metodą projektu jest zespołowym działaniem zaplanowanym i koordynowanym przez nauczyciela a realizowanym samodzielnie przez uczniów. Jego celem jest stworzenie dla uczniów warunków, w których mogą samodzielnie zdobywać wiedzę. Samodzielność rozpoczyna się w momencie formułowania problemu a następnie przemyśleniu, zaplanowaniu oraz realizacji postawionych sobie zadań.
Realizowane projekty często wykraczają poza treści programowe i dotyczą więcej niż jednego przedmiotu. Metoda projektu jest bardzo przyjazna zarówno nauczycielowi jak i uczniom. Ułatwia ich wspólną pracę i osiąganie wysokich efektów, zarówno wychowawczych, jak         i dydaktycznych. Rola nauczyciela w tej metodzie pracy z uczniami polega głównie na organizowaniu i koordynowaniu pracy uczniów, pełnieniu roli dyskretnego przewodnika na drogach zdobywania przez nich wiedzy.

 

 

 

 

Kluczem do sukcesu w tej metodzie jest przekonanie uczniów, aby przejęli odpowiedzialność za własną pracę. Jeśli uda się to osiągnąć, wówczas rezultat kształcenia jest znacznie wyższy, niż w przypadku zastosowania metod tradycyjnych. Efektywność tej metody polega na tym, że uwzględnia indywidualne potrzeby i zainteresowania ucznia, integruje wiedzę szkolną i pozaszkolną łącząc proces nauczania             z doświadczeniem i aktywnym działaniem.
Podczas realizacji projektów uczeń kształci umiejętność samooceny, samodzielności, samorządności i współpracy w grupie oraz nabywa umiejętności organizacyjne.



Z własnego doświadczenia...

Zachęcam wszystkich do pracy metodą projektu. Pracowałam tą metodą z uczniami w ramach projektu innowacyjnego "Model pracy pozalekcyjnej z wykorzystaniem nowatorskich metod pracy oraz współczesnych technik informatycznych". Uważam że, metoda ta pozwala w sposób kreatywny poszerzyć nie tylko wiedzę uczniów ale rozwinąć szereg kompetencji społecznych.
Samodzielnie opracowałam program zajęć z fizyki dla uczniów prowadzonych metodą projektu pt." Sekrety wody" oraz jestem współautorką projektu interdyscyplinarnego pt."Jak wzbić się do nieba?", który był testowany już w kilku szkołach i cieszy się dużym zainteresowaniem. Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi materiałami.


- Program zajęć z fizyki prowadzonych metodą projektu pt."Sekrety wody"

- Program zajęć prowadzonych metodą projektu (interdyscyplinarny) pt. "Jak wzbić się do nieba?"


 

Samochód robota inżynieryjnego
bottom of page